«Trojmocnosť»

Vektory pokroku súčasných kuchýň sa ženú trojnásobnou akceleráciou. Ťažia z progresívnych myšlienok v troch nezávislých, no vzájomne previazaných disciplínach: z vývoja nových materiálov, napredovania technológií a komplexných trendov priemyselného dizajnu. Na obrázku: Gaggenau. Za úhľadným, tvarovo úsporným nástenným digestorom série «200» sa ukrýva expertízne technické riešenie vzduchotechniky, predovšetkým motor typu «brushless DC» so zníženou hlučnosťou a špeciálne filtre obmedzujúce pachy i pary. K bezchybnej funkčnosti odsávania prispieva optimalizovaný tvar prúdenia s obmedzenou tvorbou mikroturbulencií. Výzor zas definuje sklená «fasáda» v čiernej alebo bielej farbe, ktorá je podriadená hladkej údržbe.

Na obrázku: Arclinea. Receptúra kuchynskej kombinácie «Principia» a «Convivium» je oslavou ušľachtilosti. Predvádza sebavedomú eleganciu drevených častí z «fosílneho» duba (na jedálenskej lavici, policiach aj príborníkoch), PVD povrch v kultivovanom odtieni bronzu na skrinkách alebo prvotriednu oceľ «Vintage» s antikorovými vlastnosťami na vrchnej doske pultu. Dizajn kuchýň Arclinea koordinuje slávny taliansky návrhár Antonio Citterio.

Ďalšie príkladné produkty kuchynského dizajnu predstavil Michal Lalinský v redakčnom výbere «Extra», ktorý vyšiel v magazíne Atrium 4/2017 na stranách 76 až 89.

Foto: Gionata Xerra © Arclinea