Kam mi myseľ zablúdi?

Foto: Adam Letch (s láskavým dovolením v2com)

Tieto úvahy pred koncom roka nemajú byť bedákaním nad neľahkým údelom vydavateľa. Naopak. Písať a vydávať časopisy stále považujem síce za neľahké, ale aj za krásne a nevšedné poslanie. Tak je aj pred koncom tohto roka. Veď kto má tú možnosť popísať pocity po prečítaní časopisu tesne pred odchodom podkladov do tlačiarne? Pred takmer tridsiatimi rokmi som sa rozhodol, že to na dlhé roky bude mojou výsadou i povinnosťou…

A tak sedím doma pri počítači a pozerám sa, ako beží život tam dolu, na Vysokej ulici. Iste, už dávno to nie je ulica vinohradníkov, hoci si pamätám tunajšie viechy a vinárne, z ktorých najznámejšou bola tá na Vysokej 44. Dobre si ju pamätám, veď tam brat mal oslavu po promócii. Pravda, táto staručká ulica, ktorú nájdete v archívoch už v 14. storočí, dávno stratila svoj kedysi dedinsko- vinohradnícky charakter. Nová zástavba sa, žiaľ, neinšpirovala dvormi, pivnicami, záhradami, príbytkami obyvateľov tejto starej časti Bratislavy, ktorí sa živili pestovaním viniča a podomovou výrobou vína…

Aký je to rozdiel, ktorý som objavil v jednom z článkov v aktuálnom čísle nášho časopisu Atrium! Totiž na opačnej strane Zeme, v Juhoafrickej republike, presnejšie v oblasti neďaleko Kapského Mesta. Na miestach, kam pred stáročiami priniesli svoju kultúru – vrátane výroby vína – francúzski prisťahovalci z Provensalska, našli architekti inšpiráciu pri tvorbe projektu novej vily v kapštianskej ľudovej architektúre. Estetika stavby čerpá, ako píše autorka, silný výraz v exteriéri najmä z mohutných šikmých striech, v interiéri z viditeľného krovu. Architekti celkom prirodzene využili aj materiálové možnosti, ktoré im poskytovalo prostredie v okolí mesta Paarl, pričom hlavnými znakmi bolo drevo, kameň, a predovšetkým biela omietka. Inak, Paarl je po Kapskom Meste a meste Stellenbosch tretím najstarším „európskym“ mestom v Juhoafrickej republike. A jeho dominantou je práve kamenná kupola, ktorá dala tomuto mestu aj meno. Milovníkom vína, ale aj vinohradníckej architektúry vrelo odporúčam návštevu týchto končín. Vínna cesta mestami Paarl, Stellenbosch a Franschhoek patrí k mimoriadne atraktívnym turistickým trasám nielen v Juhoafrickej republike a na ceste k Mysu dobrej nádeje, kde sa stretávajú vody Indického a Atlantického oceánu, ju určite nevynechajte…  Ach, kam mi myseľ zablúdila? Z Vysokej ulice až na absolútny juh Afriky. Má to na svedomí jeden jediný článok. Verím, že bohaté aktuálne číslo slovenského vydania časopisu Atrium bude aj pre vás inšpiráciou na predvianočnú cestu miestami, ktoré milujete.

Ivan Mičko